preloader
Folia PCV – Wikipedia
Uncategorized

Folia PCV – Wikipedia

Folia PCV i jej powstawanie, to proces chemiczny, o którym warto więcej przeczytać, dlatego zamieszczamy poniżej krótki artykuł z wikipedii.

Poli(chlorek winylu) (polichlorek winyluPVCPCW[a]) – polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych, otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Stosowany do wytwarzania tworzyw sztucznych[2]. Ma właściwości termoplastyczne, charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na działanie wielu rozpuszczalników.

Nazwa handlowa w Polsce

W obrocie handlowym w Polsce występuje jako polwinit (zmiękczony, czyli plastyfikowany i granulowany PCW) i polwiplast (granulat obuwiowy PCW). Skład tego ostatniego dla jednej z odmian to około 50% czystego polichlorku winylu, 40% plastyfikatora – np. ftalanu di(2-etyloheksylu) lub mieszaniny ftalanu di(2-etyloheksylu) z ftalanem dibutyluftalanem izoamylu i adypinianem di(2-etyloheksylu)[3].

Zastosowanie

Polimer ten jest stosowany w różnych gałęziach gospodarki:

Rodzaje

Tworzywo to jest dzielone w zależności od właściwości na: PCW twardy (PVC-U), PCW miękki (PVC-P, z większą zawartością plastyfikatorów),

a ze względu na technikę produkcji na: PCW suspensyjny (PVC-S), PCW emulsyjny (PVC-E), PCW zwykły, polimeryzujący w masie (PVC-M).

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Poli(chlorek_winylu)

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *